Gelato Recept Utan Ägg – Len och Krämig Italiensk Glass

Vill du göra gelato men undvika ägg? Det är fullt möjligt att skapa en otroligt krämig och läcker gelato utan ägg, och resultatet blir dessutom lättare och fräschare. Här visar vi dig hur du kan göra en fantastisk hemmagjord gelato med enkla ingredienser och samma autentiska smak som på en italiensk gelateria.


Varför Göra Gelato Utan Ägg?

Gelato utan ägg passar perfekt för dig som vill ha en mjukare konsistens med en renare smakprofil. Dessutom är det ett bra alternativ för personer med äggallergi eller om du vill ha en enklare tillagning.


Grundrecept på Gelato Utan Ägg

Ingredienser:

  • 5 dl mjölk
  • 2 dl grädde
  • 1 dl socker
  • 1 vaniljstång eller 2 tsk vaniljpulver
  • (Valfritt) 1 msk majsstärkelse för extra krämighet

Så här gör du med glassmaskin:

  1. Värm mjölk och grädde i en kastrull tillsammans med vaniljstången. Låt det sjuda försiktigt i några minuter.
  2. Tillsätt socker och rör om tills det är helt upplöst.
  3. Om du använder majsstärkelse, blanda den med en liten mängd kall mjölk och vispa ner i blandningen. Låt sjuda tills smeten tjocknar något.
  4. Låt smeten svalna helt, häll den i en glassmaskin och kör tills den är krämig.

Så här gör du utan glassmaskin:

Om du inte har en glassmaskin, följ samma tillagningssteg och frys sedan smeten enligt vår guide för gelato utan glassmaskin.


Smakvariationer för Gelato Utan Ägg

Citrongelato

Tillsätt saften och skalet från två citroner för en frisk och syrlig smak.

Blåbär och Hallon

Blanda ner färska eller frysta bär för en fruktig gelato med naturlig sötma.

Vegansk Gelato

Använd växtbaserad mjölk och grädde, som havremjölk och kokosgrädde, för en ägg- och mejerifri variant. Läs mer om detta i vårt gelato utan grädde-recept.


Upptäck Fler Gelatorecept

Vill du ha ännu fler smakrika recept? Besök Gelateria Italiana och prova vår guide till äkta italiensk glass hemma.


Nu kan du enkelt njuta av en len och krämig gelato utan ägg – perfekt för alla tillfällen! 🍨

Författare

  • Mitt namn är Sofia Andersson, och jag är redaktören bakom Gelateria Italiana. Jag har en djup passion för gelato och allt som rör denna italienska delikatess. Min bakgrund inom mat och kultur har gett mig den kunskap och erfarenhet som krävs för att dela insikter och inspiration med er, våra läsare.

    Visa inlägg